Wyciszanie pomieszczeń, wibroizolacja, pomiary drgań i hałasu, tynki akustyczne
Efektem ubocznym pracy maszyn jest przenoszenie drgań z urządzenia do otoczenia. Aby ograniczyć związane z tym procesem wibracje i hałas, najlepszym rozwiązaniem będzie wibroizolacja maszyn. Stanowi kluczowy aspekt w zapewnieniu efektywnego oraz bezpiecznego działania sprzętu przemysłowego. Zwiększa komfort pracy, a także minimalizuje negatywny wpływ urządzeń na ludzki organizm. Polega to na montażu wibroizolatorów do maszyn za pomocą odpowiednich śrub lub podkładek. Takie amortyzatory stosuje się przede wszystkim w przypadku młynów, kruszarek, sprężarek, agregatów prądotwórczych czy pras drukujących. Wygłuszanie maszyn ma na celu ochronę personelu przed szkodliwym wpływem hałasu w miejscu pracy, ale też przedłużenie żywotności urządzeń. W dużych zakładach, wyposażonych w prasy, nożyce gilotynowe itp., drgania oddziałują też na pozostałe narzędzia przemysłowe, a to może zakłócać ich funkcjonowanie. Aby tego uniknąć, stosuje się różnego rodzaju rozwiązania tłumiące nadmierne drgania i dźwięki. Wygłuszanie i wibroizolacja maszyn są więc niezbędnymi działaniami w przemyśle mającymi na celu zwiększenie wydajności pracy, ochronę zdrowia pracowników oraz utrzymanie trwałości urządzeń.
Wibroizolacja jest zalecana przede wszystkim w przypadku środowisk pracowniczych, w których zbyt duży poziom drgań może być szczególnie szkodliwy, np. w laboratoriach. Wibroizolacja polega przede wszystkim na kontroli, redukcji, izolacji, amortyzacji i tłumieniu wstrząsów. Można wykorzystać do tego różne metody oraz techniki. Wygłuszanie maszyn należy przeprowadzić z uwzględnieniem specyfiki ich działania i zastosowania. Każde zlecenie poprzedzamy szczegółową analizą modalną, by odpowiednio dopasować wibroizolatory do maszyn do konkretnego urządzenia. Najlepsze rezultaty przynosi połączenie kilku metod wygłuszania. Najprostsze wibroizolatory do maszyn mają postać gumowych lub sprężynowych amortyzatorów w kształcie walca. Bardziej skomplikowane systemy są stosowane m.in. przy konstrukcji torowisk oraz budynków. Znajdują się także w elektrowniach, gdzie wygłuszanie jest szczególnie istotne. Montuje się je do maszyn w celu minimalizowania obciążeń dynamicznych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wibroizolatorów do maszyn? Kluczowe jest odpowiednie dopasowanie ich parametrów. Należy uwzględnić takie czynniki, jak prędkość obrotowa, masa całkowita, wysokość podstawy czy liczba i wielkość otworów. Wiele zależy również od tego, jakie będzie ich przeznaczenie. Wibroizolatory do maszyn mogą być wykorzystywane m.in. w obrabiarkach do metalu i drewna, urządzeniach do przetwórstwa tworzyw sztucznych czy w liniach produkcyjnych. Warto podkreślić, że każde z dostępnych wibroizolatorów posiada charakterystyczną dla siebie budowę oraz sposób działania. Niemniej, wszystkie dostępne na rynku warianty skutecznie absorbują i tłumią drgania, zapobiegając ich przenoszeniu na struktury budynku lub innych urządzeń. Dzięki wygłuszaniu maszyn z ich wykorzystaniem można uniknąć negatywnych skutków drgań, takich jak uszkodzenia konstrukcji czy utrata precyzji w pracy maszyn. Jest to również ważne dla osób, które je obsługują, ponieważ są one bezpośrednio narażone na niekorzystne efekty przenoszonych wibracji. Wygłuszanie maszyn to niezbędna czynność zarówno w przypadku małych, jak i dużych, bardziej skomplikowanych urządzeń, ponieważ wpływa na wydajność całego przedsiębiorstwa.