Wyciszanie pomieszczeń, wibroizolacja, pomiary drgań i hałasu, tynki akustyczne
Izolacja podłóg na etapie budowy
Przegrody budowlane poziome są zazwyczaj złożone z kilku warstw: podłoga pływająca, wylewka betonowa, wylewka wyrównująca, ostatnia warstwa podłogi. Materiał dźwiękoizolacyjny składa się z jednej lub kilku warstw elastycznych znajdujących się w jego strukturze. Powinien on zapewniać oprócz redukcji hałasu przenoszonego przez strop wystarczającą sprężystość, która eliminuje przenoszenie drgań z górnej warstwy podłogi na dolną.
Do najważniejszych właściwości materiału dźwiękoizolacyjnego należy zaliczyć jego sztywność dynamiczną, która decyduje o skuteczności w tłumieniu drgań i dźwięków materiałów. Im niższa wartość sztywności dynamicznej tym lepsze właściwości wibroizolacyjne i dźwiękoizolacyjne. Drugą ważną cechą materiału jest wytrzymałość na ściskanie (pełzanie) wyrażoną w %, która wskazuje odporność maty dźwiękoizolacyjnej na odkształcenia plastyczne.
Izolacja stropów w istniejących budynkach
Dla podwyższenia izolacyjności stropów potrzebne jest rozwiązanie bazujące na technologii sufitów podwieszanych. Nad warstwą płyty kartonowo-gipsowej umieszczonej na ruszcie metalowym znajduje się jedna lub kilka warstw materiału dźwiękoizolacyjnego.